"Webcastleri izlemek için konuşmacıların yanındaki butonuna tıklayınız. "
DAVET EDİLEN ULUSLARARASI KONUŞMACILAR
 
Soundar Regunathan, MD, PhD

  İndirmek için tıklayınız

Mississippi Tıp Merkezi Üniversitesi Psikiyatri ve İnsan Davranışları Bölümü
Psikiyatrik Nörobilimde Nörobiyoloji ve Davranış Araştırmaları Merkezi

Dr. Regunathan Ph.D derecesini Hindistan’daki Madras Üniversitesi’nden Biyokimya / Norökimya alanında almıştır. Çalışmalarını sürdürmek üzere iki yıl için Montreal’deki McGill Universitesi’nde Psikiyatri Anabilim Dalı, Araştırma Bölümü, Dr. T.L. Sourkes Laboratuvar’ında W.H.O doktora sonrası araştırmacısı seçilmiştir. (Nisan 1987 – Mart 1989). Doktora sonrası çalışmalarının ardından Dr. Regunathan Araştırma Görevlisi olarak New York’taki Cornell Universitesi Tıp Fakültesi Dr. Donald J.Reis Norobiyoloji Laboratuvarına katılmış ve kariyerine Doçent Doktor olarak devam etmiştir. Dr. Regunathan’ın Cornell’de geçen 12 uzun yılı (1989 – 200 ) yeni imidazolin reseptörlerinin karakterizasyonu / purifikasyonu, imidazolin reseptör proteinleri için antikor üretimi ve imidazolin reseptörleri için endojen ligandların izolasyonu / tanımlanması gibi pek çok yeni çalışmalarla sonuçlanmıştır. Memeli hayvanların beyninde imidazolin reseptörleri için bir endojen ligand olarak agmatinin keşfedilmesi (makale 1994 yılında Science’da yayınlanmıştır) bu alanda önemli bir etki yaratmıştır. Bunun ardından Dr. Regunathan'nın araştırmaları agmatinin nörobiyolojisi, biyosentetik enzimleri, arjinin dekarboksilaz üzerine yoğunlaşmıştır.

NIH (Ulusal Sağlık Enstitüsü)’tan Dr. Regunathan’a dört yıllık bir burs temin edilmiş ve ondan memelilerdeki arjinin dekarboksilaz, agmantinin biyosentetik enzimini karakterize etmesi/ klonlaması istenmiş bunun yanı sıra bunun nöronal hücrelere dağılımı konusunda çalışması istenmiştir. Dr. Regunathan, 2002 yılında Cornell’den University of Mississippi Medical Center’a Psikiyatri ve Farmakoloji Profesörü olarak geçtikten sonra bu çalışma hızlı bir şekilde ilerlemiş ve memelilerdeki arjinin dekarboksilaz genlerinin klonlanması ile sonuçlanmıştır.

Dr. Regunathan şu alanlarda araştırmalarını yürütmektedir : ‘nöron hasarlarında / nörodejenerasyonlarda agmatin ve monoaminlerin koruyucu etkisi, kronik nöropatik / inflamatuvar ağrı ve kronik stres’. Bu projeler moleküler ve hücresel mekanizmaların hasara, enflamasyona ve kronik strese verdikleri yanıtlara odaklanmaktadır.

 
  LookUs & Online Makale

Psikofarmakoloji Sayaç